To: Congress
DeepSeek V3.1 vs GPT-4o ve Claude-3.5: Hangi Yapay Zekâ Daha İyi?
Yapay zekâ dünyasında rekabet her geçen gün artıyor. OpenAI’nin GPT-4o, Anthropic’in Claude-3.5 ve Meta’nın Llama3.1 modelleri büyük ilgi görürken, açık kaynaklı yapısıyla öne çıkan DeepSeek V3.1 bu yarışta dikkatleri üzerine çekiyor. 671 milyar parametreye sahip hibrit yapısı, uzun bağlam desteği ve akıllı araç çağrımı sayesinde DeepSeek, benchmark testlerinde rakiplerini geride bırakıyor. Peki, bu modellerden hangisi daha iyi?
DeepSeek V3.1: Hibrit Güç
DeepSeek V3.1, hibrit düşünme moduyla hem hızlı yanıt hem de derin analiz sağlayabilen gelişmiş bir modeldir.
- Non-Thinking modu ile günlük sorulara anında yanıt verir.
- Thinking modu ile matematik, mantık ve araştırma gibi alanlarda detaylı sonuçlar üretir.
Öne çıkan teknik özellikleri:
- 128K bağlam uzunluğu ile uzun metinleri işleyebilir.
- Akıllı araç çağrımı sayesinde kodlama, arama ve güncel bilgilere erişim sağlar.
- Kodlama desteği: Python, C++ ve JavaScript gibi dillerde hata ayıklama ve algoritma geliştirme imkânı sunar.
Benchmark Sonuçları
- MMLU-Redux: 93.7
- MMLU-Pro: 84.8
- GPQA-Diamond: 80.1
- AIME 2024 Matematik: 93.1
- LiveCodeBench 2025: 74.8
Bu sonuçlar, DeepSeek V3.1’in çok yönlü görevlerde zirvede olduğunu kanıtlıyor.
GPT-4o: Çoklu Modalite Avantajı
GPT-4o, OpenAI’nin güçlü modellerinden biri olarak çoklu modalite desteği (metin, görsel, ses) ile öne çıkar. Özellikle sohbet tabanlı uygulamalarda kullanıcı deneyimini zenginleştirir. Ancak benchmark testlerinde DeepSeek V3.1’in gerisinde kalır:
- MMLU-Redux: 88.0
- MMLU-Pro: 72.6
- GPQA-Diamond: 49.9
GPT-4o, görsel ve ses entegrasyonu gibi alanlarda güçlü olsa da, özellikle matematiksel akıl yürütme ve mantık testlerinde DeepSeek kadar başarılı değildir.
Claude-3.5: Güvenlik ve Etik Yaklaşım
Claude-3.5, Anthropic tarafından geliştirilen ve güvenlik ile etik öncelikleriyle tanınan bir modeldir. Yazı yazma, özetleme ve metin odaklı görevlerde güçlüdür. Benchmark sonuçları ise şu şekilde:
- MMLU-Redux: 88.9
- MMLU-Pro: 78.0
- GPQA-Diamond: 65.0
Claude-3.5, GPT-4o’ya göre daha mantıklı ve tutarlı sonuçlar verir; ancak yine de DeepSeek V3.1’in esnekliği ve çok yönlülüğü karşısında geride kalır.
Karşılaştırma Tablosu
ModelMMLU-ReduxMMLU-ProGPQA-DiamondAIME 2024DeepSeek V3.1 | 93.7 | 84.8 | 80.1 | 93.1
GPT-4o | 88.0 | 72.6 | 49.9 | –
Claude-3.5 | 88.9 | 78.0 | 65.0 | –
Llama3.1 | 86.2 | 73.3 | 51.1 | –
GPT-4o | 88.0 | 72.6 | 49.9 | –
Claude-3.5 | 88.9 | 78.0 | 65.0 | –
Llama3.1 | 86.2 | 73.3 | 51.1 | –
Tabloda görüldüğü gibi DeepSeek V3.1, tüm önemli testlerde rakiplerinin üzerinde bir performans sergiliyor.
Hangi Yapay Zekâ Daha İyi?
- DeepSeek V3.1: Hibrit düşünme modu, akıllı araç çağrımı ve benchmark liderliği ile çok yönlü kullanıcılar için en güçlü çözüm.
- GPT-4o: Görsel ve ses entegrasyonu gerektiren uygulamalar için ideal.
- Claude-3.5: Güvenlik ve etik odaklı kullanım senaryolarında öne çıkıyor.
Sonuç
DeepSeek V3.1 vs GPT-4o ve Claude-3.5: Hangi Yapay Zekâ Daha İyi? sorusunun yanıtı, kullanıcı ihtiyaçlarına bağlıdır. Ancak benchmark sonuçlarına bakıldığında DeepSeek V3.1, matematikten kodlamaya, araştırmadan günlük kullanıma kadar en kapsamlı ve güçlü yapay zekâ olarak öne çıkıyor.
Why is this important?
1